Competition Results

30 Sep 2011

The ACBI Star Shop of the Year Competition honours were awarded this week at SHOP2011 in the RDS Dublin.

Clif Lenehan Fenelon's Unit 6 Stillorgan S/C Stillorgan Co. Dublin Shop of the Year Winner & Shopping Centre Winner
Keith Shortt McArdle Meats 1 Clanbrassil St Dundalk Co. Louth High Street Winner
Declan Corry Corry's Foodhall Station Road Loughrea Co. Galway Rural/Village Winner


James Nolan Nolan's of Kilcullen Main St Kilcullen Co. Kildare
Barry Kerrigan Kerrigan's Craft Butchers Donaghmede SC Donaghmede Co. Dublin 13
John Lett Lett's Craft Butcher Main St Newcastle Co. Dublin


Keith Shortt McArdle Meats Unit 36 The Marshes Dundalk Co. Louth
Keith Shortt McArdle Meats Unit 14B Charlestown SC Finglas Co. Dublin 11

Seamus Etherson, Cabra Road, Phibsboro
John Sampson 32 Peter's St Drogheda Co. Louth
James Lawlor 143 Rathmines Road Upper Rathmines Co. Dublin 6
Mick Collins O'Coilean Meats Ballyogan Shopping Ctr Leopardstown Co. Dublin
Brendan Mallon Mallons Butchers Monaghan SC Monaghan Co. Monaghan
Paddy Gleeson Navan S.C. Navan Co. Meath
Colm Leavy Stepaside Co. Dublin
Tony O'Brien Minor Row Millstreet Co. Cork
Richard Brady Church Street Athenry Co. Galway
Ian Lucey Ian Lucey 57 Main Street Mallow Co. Cork
Michael Patterson Patterson's Butchers Main St Baltinglass Co. Wicklow

Martin Kavanagh, Unit 4, Derg Court,Killaloe, Co. Tipperary
Edmund & Liam Walsh Eddie Walsh & Sons Upper Main Street Donegal Town Co. Donegal
Jim Crowley Jim Crowley Craft Butcher Mill Street Midleton Co. Cork

 

SPECIALITY FOODS COMPETITION RESULTS

SUPREME CHAMPION James Lawlor Rathmines Rack of Lamb with a Pistachio Nut Crust

 

READY TO COOK CATEGORY

Winner James Lawlor Rathmines Rack of Lamb with a Pistachio Nut Crust

Runner up Chris Davidson Cork Stuffed Loin of Lamb
Runner up Keith Shortt Dundalk and Finglas Sticky Pork Leg

 

READY TO EAT CATEGORY

WINNER PAUL CRAUGHAN O'CONNELL'S LIMERICK Baked Ham with a Cranberry and Ginger Glaze

Runner up Eddie Tuite Drogheda Baked Ham

Runner up Joe Doyle Donnybrook Chicken Liver Pate

 

READY TO HEAT CATEGORY

WINNER James Lawlor Rathmines Lamb Tagine with Pomegranate Cous Cous

Runner up Keith Shortt Dundalk and Finglas Creamy Gratin Potatoes

Runner up James Lawlor Rathmines Spicy Beef Pie

 

SAUSAGE AND PUDDING COMPETITION

SUPREME CHAMPION Billy Morgan Finnerty's Oughterard Pork and Leek sausage

 

WHITE PUDDING CATEGORY

WINNER Tommy Doherty Kells

Runner up Tony Carroll Ballinasloe

Runner up Des Moran Clifden

 

BLACK PUDDING CATEGORY

WINNER James Nolan Kilcullen

Runner up Brendan Keenan Finglas

Runner up Kevin and Martin Commins Ardee

 

SPECIALITY SAUSAGE COMPETITION

WINNER James McGeough Oughterard Connemara Lamb Sausage

Runner up Martin Carey Bandon Pork Sausage with Honey and Dijon Mustard

Runner up James McGeough Oughterard Smoked Sausage

 

TRADITIONAL SAUSAGE CATEGORY

WINNER James Lawlor Rathmines

Runner up Pat Smyth Athlone

Runner up Paddy Cassley Shannon